EPDM Conta

Neden EPDM Conta Kullanılmalıdır.

08/12/2017

Asıl adı etilen propilen kauçuğudur. Epdm kauçuk nedir denildiğinde bir polimer çeşidi olarak ilk akla gelen özellik, düşük camsı geçiş sıcaklığına sahip olmasıdır. Bu madde ısıya, oksidasyona, ozona, atmosfer koşullarına karşı oldukça dayanıklıdır. Buna ek olarak fosfat, glikol esaslı fren yağları, su buharı ozon ve hava koşullarına karşı direnç seviyesi oldukça yüksek bir maddedir. Kullanım derecesi 40 ile 150 derece arasında değişkenlik gösterir. Açılımı; EthylenePropylene Diene Monomer 'dır.

Epdm kauçuğun ana maddeleri etilenpropilen ve dien monomenleridir. Bu üçü reaksiyona girerek EPDM'i oluşturur. Bu karışımın avantajı, diğer polimer çeşitleriyle karıştırılabilmesi ve kükürt sistemleri ile de vulkanizasyon imkanı sağlamasıdır.Vulkanizasyon polimer gibi maddelerin daha dayanıklı olabilmesi için diğer materyallerle karıştırılması işleminin genel adıdır. Bu madde de bu işlemi görebildiği için birçok bakımdan oldukça dayanıklı niteliktedir.

Yoğunluk bakımından düşük bir malzeme olduğu için hafif ağırlıktaki malzemelerde de (tatami gibi) kullanılabilir. Bir diğer avantajı da dolgu ve yağ alabilme kapasitesine bağlı olarak maliyetinin oldukça düşük olmasıdır. Sızdırmazlık elemanlarında sıkça kullanılan bu malzeme silikonlu sıvılara, çok sıcak ortamlara karşı epey dayanıklıdır. Maddenin dielektrik özelliği yüksek voltajlı kablolarda yalıtkan madde olarak kullanılmasını sağlar. Bununla beraber Epdm’nin ozon, açık hava direnci, kalıcılık, sıcaklıkta yaşlanma direnci oldukça iyidir.

Epdm kauçuk genel olarak parça kaplama işlemleri, vurma ve darbelere dayanıklı malzemelerde, hortumlar ve tüp gibi ürünlerin yapımında kullanılmaktadır. Bu malzeme elastikiyet, kalıcı deformasyona karşı direnç, atmosferik yaşlanma, oksidasyon dayanım, ısı dayanım, ozon, düşük sıcaklıklara dayanım bakımından yüksek performans göstermekle beraber yağ ve yakıtlara dayanım ve geçirgenlik bakımından da oldukça düşük özellikler göstermektedir. Bu malzemenin sık kullanıldığı sektörler ise şu şekildedir: Tatami, yapı ve inşaat sektörü, ambalaj, promosyon, otomotiv, spor ve denizcilik sektörlerdir.

EPDM kauçuğa bir takım malzemeler uygulanır. İstek doğrultusunda farklı renklerde epdm sağlanabilirken, 25 mpa çekme ve akma dayanımı, 2 grama kadar yoğunluk, 450 mm küp aşınma dayanımı uygulanmaktadır. İşlemler ise şu şekildedir: seri kesim işlemi, baskı ve montaj, bantlama.